„The Gardens of Wilanów” walks conducted in English

On coming Sunday, the 25st of February, at 11 o’clock the second of many walks conducted in English will take place in the Gardens of Wilanów. The meetings are planned every month of the year 2018. If you love nature and long walks through the beautiful gardens, this information is for you. The 90 minutes meetings are going to focus on animals and plants that you can observe in the king Jan III’s residence. Each trip will cover a different topic, beneath there is a list of topics mentioned on each trip:
February 25th – Nature’s pattern
March 18th – Nature is waking from winter’s sleep
April 22nd – A carpet of flowers
May 20th – Looking for flowers and butterflies
June 17th – In the gardens of King Jan III
July 22nd – To the water!
August 19th – The Wilanów farm
September 9th – Let’s go!
October 21st – Among the falling leaves
November 18th – A box of curiosities
December 9th – A winter meeting with the birds
You can take part in a trip only after buying a ticket (10 zł). They are available at the museum ticket office. The amount of tickets is limited.

Dni otwarte w szkołach w Naszej dzielnicy

Przez następne 3 tygodnie w wilanowskich szkołach organizowane będą dni otwarte. Do odwiedzin zachęcani są zarówno rodzice, jak i dzieci. Program przewiduje m.in. prezentacje szkoły, zwiedzanie budynku, spotkania z nauczycielami oraz atrakcje dla dzieci. Poniżej daty konkretnych spotkań:
1. Szkoła Podstawowa nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego – 26 lutego o godz. 17:00, będzie to dzień otwarty dla kandydatów do klas 1 i oddziałów przedszkolnych ‘’0’’
2. Szkoła Podstawowa nr 300 im. Wandy Rutkiewicz – 27 lutego o godz. 17:30, będzie to dzień otwarty dla kandydatów do klas 1 i oddziałów przedszkolnych ‘’0’’
3. Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego – 1 marca o godz. 17:00, będzie to dzień otwarty dla kandydatów do klas 7, dwujęzycznych
4. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Powsinie – 8 marca o godz. 17:30
5. Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego – 10 marca o godz. 10:00, będzie to dzień otwarty dla kandydatów do klas 1 i oddziałów przedszkolnych ‘’0’’.

Zapusty w stylu łowickiego wesela

Już jutro, we wtorek 13 lutego, w godz. 18:30-21:00, w Domu Pracy Twórczej w Powsinie (ul. Ptysiowa 3) odbędą się Zapusty. W tym roku zabawa ostatkowa w stylu łowickim. Jak co roku, wstęp jest wolny. Zapusty w ostatni dzień karnawału to piękny zwyczaj, który warto pielęgnować. Warto również pamiętać, że takie obrzędy tworzą Naszą kulturę i pomagają podtrzymywać pamięć o polskiej tradycji.

Górka saneczkowa w Wilanowie

Już jutro, w sobotę 10 lutego, o godz. 11:00 na terenie Plaży Wilanów rusza zimowa górka. Dostępna dla wszystkich dzieci górka ma 5 metrów wysokości i jest stale naśnieżana sztucznym śniegiem. Można z niej zjeżdżać na sankach lub tzw. jabłuszkach. Do godz. 15:00 organizowane będą również liczne dodatkowe atrakcje dla dzieci w tym różnorodne animacje i konkursy z nagrodami.

Spotkania dla rodzin dzieci ze spektrum autyzmu

Już 17 lutego w godzinach 10:00-13:00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 24
w Wilanowie (al. Rzeczypospolitej 14) odbędzie się pierwsze spotkanie dla rodzin dzieci ze spektrum autyzmu. Grupa wsparcia będzie spotykać się regularnie, raz w miesiącu w ustalonych terminach. Spotkania te mają na celu m.in. wymianę doświadczeń, rozwój umiejętności rodzicielskich, zapoznanie z przepisami prawnymi dotyczącymi tematu spotkań, poznanie grupy osób które mogą być dla siebie wsparciem, czy też naukę radzenia sobie z emocjami. Zajęcia prowadzić będą: Anna Leszczyńska oraz Sylwia Zielińska. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Oczyszczacze powietrza w Wilanowskich przedszkolach

W nowym roku we wszystkich publicznych, wilanowskich przedszkolach zostały zamontowane oczyszczacze powietrza. Na wyposażeniu placówek jest teraz aż 61 urządzeń, które mają za zadanie oczyszczać powietrze z pyłów, kurzu, alergenów, bakterii oraz wszelakich innych szkodliwych substancji. Całkowity koszt tego zakupu wynosi 180.000 zł i został w pełni pokryty ze środków z budżetu m.st. Warszawy.

„Robótki ręczne przy gorącej czekoladzie” w Powsinie

Już w najbliższy piątek, 2 lutego, o godz. 18:30 w Domu Pracy Twórczej w Powsinie (ul. Ptysiowa 3) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Robótki ręczne przy gorącej czekoladzie”.  Tym razem tematem przewodnim będą łapacze snów. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu aż do czerwca. Poniżej daty i tematy kolejnych zajęć:
9 Marca – Biżuteria artystyczna
6 Kwietnia – Filc – kopertówki
18 Maja – Poduszki – szycie i haftowanie
15 Czerwca – Henna
Koszt pojedynczych zajęć to 30 zł. Zapisać można się w recepcji Centrum Kultury Wilanów
(ul. Kolegiacka 3) lub na stronie www.strefazajec.pl

Spotkania konsultacyjne w sprawie zieleni w Naszej dzielnicy

Już w weekend 3-4 lutego w godzinach 10:00-13:30, w Urzędzie Dzielnicy Wilanów (ul. Klimczaka 2) odbędą się spotkania dotyczące nowych zasadzeń zieleni, ławek czy koszy na śmieci. Poruszane będą też tematy remontu chodników i ścieżki rowerowej. Warto przyjść i wyrazić swoja opinię, bo każdy głos ma znaczenie i może coś zmienić. W sobotę, 3 lutego spotkanie dotyczyć będzie ulic: Wiertniczej i Przyczółkowej, zaś w niedzielę, 4 lutego ulic: Branickiego, Hlonda oraz al. Rzeczypospolitej.

 

Zdj: http://www.wilanow.pl/

„Zima w mieście 2018” w Naszej dzielnicy

Tegoroczna akcja „Zima w mieście” w Wilanowie jak zwykle okazuje się być sukcesem. Warsztaty śpiewu i tańca w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej, treningi piłki nożnej w Centrum Sportu Wilanów, warsztaty manualne w Bibliotece Publicznej, czy jazda na łyżwach na lodowisku przy ul. Gubinowskiej to tylko niektóre z atrakcji zapewnianych dzieciom. Co roku uczniowie, którzy zostają na ferie w domu mogą liczyć właśnie na takie bezpłatne atrakcje w ramach akcji „Zima w mieście”.

Sobotni Targ Wilanowski

Przypominamy, że co sobotę w godzinach 09:00-15:00 na Placu Miejskim u zbiegu ulic Kieślowskiego i Herbu Szreniawa odbywa się Targ Wilanowski. U wystawców można zakupić m.in. ekologiczne i bezglutenowe wędliny, bio warzywa, sery, jajka od kur z wolnego wybiegu, czy wszelkie wyroby garmażeryjne oraz wiele innych świeżych i zdrowych produktów.