IV Edycja Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”

Do 15 września można zgłaszać miejsca w Naszej dzielnicy, które oferują zniżki oraz ulgi dla seniorów, są miejscami przystosowanymi architektonicznie, po prostu przyjaznymi dla osób starszych.
Organizatorzy to: Warszawska Rada Seniorów, Miasto Stołeczne Warszawa oraz dzielnicowe rady seniorów. Realizatorami od strony Miasta są: Biuro Pomocy i Projektów Społecznych oraz Zespół Realizacji Polityki Senioralnej.
Główne cele konkursu to wyróżnienie oraz rozpowszechnienie instytucji, wydarzeń czy też organizacji, które mogą pomóc zwiększyć świadomość społeczeństwa i ułatwić seniorom ich codzienne życie.

Zmiana w organizacji ruchu na ul. Przyczółkowej, ze względu na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy

Już od dzisiaj, przez cały najbliższy weekend (15-17 czerwca) ruch na ul. Przyczółkowej w okolicy terenu budowy POW zostanie przeniesiony na pobliskie drogi, tak aby ominąć plac budowy. Teren ten obejmie jezdnie w obu kierunkach na fragmencie od skrzyżowania ulic Karuzela z Europejską do ul. Pałacowej. Aby umożliwić jak najlepszy przejazd, wybudowane zostaną nowe jezdnie, chodniki, drogi dla rowerów, łącznice oraz wiadukt.
Dziś, tj. 15 czerwca ok. godz. 22.00 zostanie przełożony ruch w stronę centrum, zaś w niedzielę, 17 czerwca, zmianie ulegnie organizacja ruchu w stronę Konstancina. Normalny ruch zostanie przywrócony w niedzielę wieczorem, ok. godz. 22.00. Połączenie ul. Przyczółkowej z ulicami Karuzela i Europejską pozostanie. Uruchomiona zostanie czasowa jezdnia, która będzie prowadzić do ul. Karuzela. Wyjazd na ul. Przyczółkową będzie możliwy tylko w prawo – w stronę Konstancina. Z ul. Europejskiej także będzie można wyjechać tylko w prawą stronę, czyli w kierunku centrum. Skręcić w ul. Europejską będzie można tylko jadąc od strony Konstancina. Na wysokości ul. Marcepanowej zostanie uruchomiona zawrotka dla jadących od strony centrum. Na właściwe jezdnie kierowcy wrócą przed skrzyżowaniem z ul. Pałacową.
Zamknięta będzie droga rowerowa po zachodniej stronie ul. Przyczółkowej. Rowerzyści będą skierowani na tymczasową trasę ulicami: Karuzela – Wiedeńska – Pałacowa. Pasy dla pieszych będą znajdować się na wlotach ulic Karuzela i Europejskiej oraz przez ul. Przyczółkową (w rejonie skrzyżowania).

Dodatkowy nabór wniosków o ekodotację

Dziś, 1 czerwca, rusza dodatkowy nabór wniosków na modernizację kotłowni. Wnioski można składać do 31 lipca br., a od 1 września będzie można już wnioskować o dotację, która zostanie zrealizowana w 2019 r. Są dwie dotacje o jakie można się ubiegać:
1. Likwidacja pieca na paliwa stałe i zastąpienie go gazowym (do 7.000 zł dla osób fizycznych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz do 15.000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców)
2. Wykonanie indywidualnego węzła cieplnego i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej (do 10.000 zł dla osób fizycznych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz do 20.000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców)
 
Zasady udzielania dotacji oraz formularz wniosku można znaleźć na tych dwóch stronach: www.bip.warszawa.pl/bos i www.zielona.um.warszawa.pl/dotacje .

Prace na ul. Relaksowej

Tak aktualnie wyglądają prace przy rozbudowie ul. Relaksowej:

 

Pomiary jakości powietrza w Naszej dzielnicy

Ruszyła sieć czujników pomiaru jakości powietrza w Wilanowie. Pomiary dotyczą stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperatury powietrza, wilgotności oraz ciśnienia i można je odczytać na tej stronie: https://map.airly.eu/pl/#latitude=52.16471&longitude=21.08311&id=3388. Wyniki są wyświetlane w czasie rzeczywistym. Każde urządzenie zbierające dane posiada kartę GSM oraz diodę, która kolorem informuje o aktualnych pomiarach przy użyciu skali CAQI.
Pierwsze czujniki znajdują się na terenie placu zabaw przy ul. Gronowej oraz nad Jeziorem Powsinkowskim. W planach są następne lokalizacje: Wilanów Wysoki, Miasteczko Wilanów, Urząd Dzielnicy Wilanów, Zawady i Kępa Zawadowska. Wszystko dzieje się we współpracy z firmą Airly Sp. Z o.o.

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Urzędzie Dzielnicy Wilanów

Już w najbliższy wtorek, 10 kwietnia, w godzinach 10:00-15:00 w Urzędzie Dzielnicy Wilanów (ul. Klimczaka 2) odbędzie się dyżur pracowników Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów. W trakcie dyżuru będzie możliwość pobrania formularza zeznań podatkowych, złożenia takiego formularza, czy po prostu uzyskania potrzebnych informacji dotyczących rozliczania podatku dochodowego.

Oczyszczacze powietrza w Wilanowskich przedszkolach

W nowym roku we wszystkich publicznych, wilanowskich przedszkolach zostały zamontowane oczyszczacze powietrza. Na wyposażeniu placówek jest teraz aż 61 urządzeń, które mają za zadanie oczyszczać powietrze z pyłów, kurzu, alergenów, bakterii oraz wszelakich innych szkodliwych substancji. Całkowity koszt tego zakupu wynosi 180.000 zł i został w pełni pokryty ze środków z budżetu m.st. Warszawy.

Budowa drogi ekspresowej S2

Ruszyły już prace nad budową drogi ekspresowej S2. Według tablicy informacyjnej projekt ten ma na celu stworzenie bezpiecznego odcinka drogi, zapewniającego wysoki komfort ruchu pojazdów, a jego beneficjentem jest Centralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Prace mają miejsce po obu stronach ul. Łukasza Drewny, tuż obok terenu sklepu Bricoman oraz naprzeciwko.