Osiedle Patio ze względu na lokalizację należy do bardzo atrakcyjnych, albo jak wolą niektórzy do prestiżowych nie tylko na terenie Wilanowa, ale w całej aglomeracji warszawskiej. Walory środowiskowe naszego osiedla wyznacza otulina Lasu Kabackiego, duże obszary pól (jeszcze) ciągnących się do historycznego Wilanowa, stosunkowo dobre połączenia komunikacyjne z centrum stolicy , bliskość Ogrodu Botanicznego i Uzdrowiska w Konstancinie. Warto wiedzieć, że jeszcze sto lat temu tereny te pełne były zwierzyny. A właściciele Wilanowa urządzali słynne na całą ówczesną Polskę polowania. W pokotach królowały zające i sarny. W lasach Kabackich odnotowano obecność wilków. Ale to „zamierzchła” historia, po której możemy cieszyć się dziś jedynie z licznych na okolicznych polach bażantów i kuropatw, płoszonych niestety przez spacerujących z psami mieszkańców naszego osiedla.
Pierwsze domy zaczęły powstawać w 1994 roku. Zostały one wybudowane przez członków spółdzielni. Początki – jak to zwykle bywa – były dość trudne i sprowadzały się do „załatwienia” wielu biurokratycznych pozwoleń, począwszy od odrolnienia terenu, aż po decyzje budowlane dotyczące inżynieryjnego uzbrojenia i indywidualne pozwolenia na budowanie domów.
Przypomnijmy w skrócie poszczególne etapy powstawania osiedla. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku grupa 38 osób zakupiła na współwłasność niecałe trzy ha gruntu ornego. Po odrolnieniu gruntu Uchwałą Rady ówczesnej Dzielnicy Mokotów – współwłaściciele udzielili trzem osobom spośród własnego grona szerokich pełnomocnictw notarialnych upoważniających te osoby m.in. do wykonania w ich imieniu czynności: zniesienia współwłasności, dokonaniu podziału gruntu na działki budowlane, powołania spółdzielni mieszkaniowej, przystąpienia do niej oraz wybudowania przez spółdzielnię infrastruktury osiedlowej i zarządzania nią. Jednocześnie do wymienionej grupy 38 osób dołączyły osoby spoza obszaru wspomnianych niecałych trzech ha i przystąpiły do powstałej w 1993 roku spółdzielni (zarejestrowana została w ówczesnym rejestrze sądowym 14 grudnia 1993 roku). Dodajmy, że pełnomocnictwa upoważniały wspomniane osoby do działania – nawet jednoosobowo – w celu m.in. powołania konkretnej struktury organizacyjnej, w tym przypadku spółdzielni mieszkaniowe, zbudowania infrastruktury oraz w konsekwencji zarządzania mediami. Wspomniane 38 osób to właściciele 40 działek budowlanych (dwie osoby nabyły po dwie działki). Do powszechnego obiegu weszło określenie tzw. 40-tka. Lista założycieli spółdzielni liczy 11 osób i obejmuje także osoby spoza 40-tki. Z pierwotnych współwłaścicieli i właścicieli do dziś pozostało zaledwie kilkanaście osób.
W 1999 roku Rada Gminy uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego obejmujący o wiele większy obszar. Pozwoliło to innym nabywcom działek budowlanych na podjęcie działalności inwestycyjnej.
Dzisiaj nasze osiedle liczy 228 lokale (stan na październik 2014) i 131 obiektów budowlanych: domy jednorodzinne, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i wielolokalowej.
Do spółdzielni należy 96 osób spośród mieszkańców osiedla. Wiele domów zmieniło w tym czasie właścicieli w wyniku normalnego obrotu nieruchomościami.